| 10220 | Lisa is looking to attempt a World Record | Medium | |
| 10221 | A car uses 20 gallons of gas to travel 400 miles | Medium | |
| 10223 | Bekah had to read 408 pages for history class | Easy | |
| 10224 | Andy and Bob went to the canteen to buy snacks | Medium | |
| 10226 | A washing machine uses 20 gallons of water for a heavy wash… | Deep | |
| 10227 | There are 32 tables in a hall | Deep | |
| 10228 | Ian won …20 to Colin | Medium | |
| 10230 | Jan buys 1000 feet of cable | Medium | |
| 10232 | A laboratory has 22 beakers of liquid in a fume hood, and… | Easy | |
| 10234 | Bryan starts exercising at home during quarantine | Easy | |
| 10235 | Mark buys a loaf of bread for …2.05 | Medium | |
| 10237 | Jake has …2800 on a new motorcycle, and then spends half of… | Medium | |
| 10238 | In April, Tank gathered 10 more Easter eggs than Emma in their… | Deep | |
| 10239 | Jack is running a bake sale to help pay for his basketball… | Medium | |
| 10241 | Kate bought 7 packs of red bouncy balls and 6 packs of… | Medium | |
| 10242 | Mr | Medium | |
| 10243 | Ann is baking cookies | Medium | |
| 10244 | Mckenna starts her day at 8:00 a.m | Easy | |
| 10246 | There are 12 crates that each contain 150 oranges | Medium | |
| 10248 | Tony has a terrible toothache and decides to buy some painkillers from… | Deep | |
| 10249 | An 18-month magazine subscription is normally …0.25 off each twice-a-month issue when… | Easy | |
| 10250 | Caleb picked a handful of dandelion puffs | Easy | |
| 10252 | One pie costs …0.5 | Medium | |
| 10253 | Angie bought 3 lbs | Easy | |
| 10255 | Nate got lost looking for his car in the airport parking lot | Medium | |
| 10257 | On a road map, 1/4 inch represents 8 miles of actual road… | Easy | |
| 10258 | Hannah sold 40 pieces of cookies for …2 each | Deep | |
| 10259 | Anne is 2 times as tall as her sister while Bella is… | Medium | |
| 10261 | Every hour past noon shadows from a building stretch an extra 5… | Easy | |
| 10262 | You can buy 4 apples or 1 watermelon for the same price | Deep | |
| 10263 | Jill and her brother Jack are going apple picking | Medium | |
| 10264 | John plants a plot of 3 trees by 4 trees | Medium | |
| 10265 | An Italian restaurant earns $600 every weekday and twice as much on… | Medium | |
| 10267 | Johns goes to the gym 3 times a week | Medium | |
| 10268 | Jimmy is going to sell pizzas at the carnival to make some… | Deep | |
| 10270 | John earned …20 the previous weekend | Medium | |
| 10271 | Ayla has a customer care job whose primary role is to hear… | Medium | |
| 10272 | Nadia was sent to the flower shop to buy 20 roses and… | Deep | |
| 10273 | Oliver has 10 …5 bills | Deep | |
| 10275 | Amanda needs 12 more marbles to have twice as many marbles as… | Medium | |
| 10278 | Arven bought five puppies for a total cost of …150 each | Medium | |
| 10279 | The price of a home is $98 per square foot (sq ft) | Easy | |
| 10280 | One of Robi's new year's resolutions is to start saving | Medium | |
| 10281 | The card shop has two boxes of cards | Easy | |
| 10282 | Gina has two bank accounts | Easy | |
| 10283 | Riku has 25 times more stickers than Kristoff | Easy | |
| 10286 | John wants to finish a show in 5 days | Medium | |
| 10287 | There were 18 students assigned in a minibus for a field trip | Easy | |
| 10289 | John decides to get gym memberships so he can get in shape | Deep | |
| 10290 | Jim collects model cars, and he has 301 models total | Easy | |