Lemma
MediumRadicals & surds
OpenStax, Prealgebra 2e §5.7 Simplify and Use Square Roots · Review Exercise 165 · Algebra · Radicals & surds

Simplify and Use Square Roots · Review Exercise 165

Find the unit price.

Anna bought a pack of kitchen towels for \\text{13}.\text{20}.$ How much did each towel cost? Round to the nearest cent if necessary.

~8 minWritten answer · compare with the solution

OpenStax, Prealgebra 2e · §5.7 Simplify and Use Square Roots · Review Exercise 165

Stuck? A gentle nudge

No hints for this one.

Something off?
Workspace
Your working

Check your full solution

Upload photos of your handwritten work or a PDF, and Lemma will read it and tell you whether it's right — and where it first goes wrong if not.