Lemma
EasyRatio & rate
OpenStax, Prealgebra 2e §5.6 Ratios and Rate · Exercise 61 · Arithmetic · Ratio & rate

Ratios and Rate · Exercise 61

Find the unit price. Round to the nearest cent.

The grocery store has a special on macaroni and cheese. The price is \\text{3}.\text{87}3$ boxes. How much does each box cost?

~5 minWritten answer · compare with the solution

OpenStax, Prealgebra 2e · §5.6 Ratios and Rate · Exercise 61

Stuck? A gentle nudge

No hints for this one.

Something off?
Workspace
Your working

Check your full solution

Upload photos of your handwritten work or a PDF, and Lemma will read it and tell you whether it's right — and where it first goes wrong if not.