OpenStax, Intermediate Algebra 2e §2.7 Solve Absolute Value Inequalities · Review Exercise 126 · Algebra · Inequalities
Solve Absolute Value Inequalities · Review Exercise 126
Solve.
Marquese is making 10 pounds of trail mix from raisins and nuts. Raisins cost $3.45 per pound and nuts cost $7.95 per pound. How many pounds of raisins and how many pounds of nuts should Marquese use for the trail mix to cost him $6.96 per pound?
OpenStax, Intermediate Algebra 2e · §2.7 Solve Absolute Value Inequalities · Review Exercise 126
Stuck? A gentle nudge
No hints for this one.
Your working
Check your full solution
Upload photos of your handwritten work or a PDF, and Lemma will read it and tell you whether it's right — and where it first goes wrong if not.