Lemma
EasyRational expressions
OpenStax, Elementary Algebra 2e §8.9 Use Direct and Inverse Variation · Exercise 13 · Algebra · Rational expressions

Use Direct and Inverse Variation · Exercise 13

Solve.

The price of gas that Jesse purchased varies directly to how many gallons he purchased. He purchased 10 gallons of gas for $39.80.

ⓐ Write the equation that relates the price to the number of gallons.
ⓑ How much will it cost Jesse for 15 gallons of gas?

~5 minWritten answer · compare with the solution

OpenStax, Elementary Algebra 2e · §8.9 Use Direct and Inverse Variation · Exercise 13

Stuck? A gentle nudge

No hints for this one.

Something off?
Workspace
Your working

Check your full solution

Upload photos of your handwritten work or a PDF, and Lemma will read it and tell you whether it's right — and where it first goes wrong if not.