Lemma
MediumRational expressions
OpenStax, Elementary Algebra 2e §8.9 Use Direct and Inverse Variation · Exercise 173 · Algebra · Rational expressions

Use Direct and Inverse Variation · Exercise 173

Solve.

The price that Tyler pays for gas varies directly with the number of gallons he buys. If 24 gallons cost him $59.76, what would 30 gallons cost?

~8 minWritten answer · compare with the solution

OpenStax, Elementary Algebra 2e · §8.9 Use Direct and Inverse Variation · Exercise 173

Stuck? A gentle nudge

No hints for this one.

Something off?
Workspace
Your working

Check your full solution

Upload photos of your handwritten work or a PDF, and Lemma will read it and tell you whether it's right — and where it first goes wrong if not.