Lemma
MediumInequalities
OpenStax, Elementary Algebra 2e §3.6 Solve Applications with Linear Inequalities · Review Exercise 79 · Algebra · Inequalities

Solve Applications with Linear Inequalities · Review Exercise 79

Solve each mixture word problem.

Marquese is making 10 pounds of trail mix from raisins and nuts. Raisins cost $3.45 per pound and nuts cost $7.95 per pound. How many pounds of raisins and how many pounds of nuts should Marquese use for the trail mix to cost him $6.96 per pound?

~8 minWritten answer · compare with the solution

OpenStax, Elementary Algebra 2e · §3.6 Solve Applications with Linear Inequalities · Review Exercise 79

Stuck? A gentle nudge

No hints for this one.

Something off?
Workspace
Your working

Check your full solution

Upload photos of your handwritten work or a PDF, and Lemma will read it and tell you whether it's right — and where it first goes wrong if not.