Lemma
MediumAlgebra word problems
AQuA-RAT train #796 · Algebra · Algebra word problems

In a store the product A costs twice as much as the…

In a store the product A costs twice as much as the product B minus the cost of product C, If 4 products B plus 2 products C bought the price is $ 8, if 2 products you buy A plus 2 products B the price is $ 6, which is the price of the product C?

~8 minAnswer checked instantly

AQuA-RAT — Algebra Question Answering with Rationales (Ling et al., DeepMind, 2017) · train #796

Stuck? A gentle nudge

No hints for this one.

Something off?
Workspace
Your answer

Checked against the answer in AQuA-RAT.