Lemma
MediumRatio, proportion & variation
AQuA-RAT train #793 · Algebra · Ratio, proportion & variation

The cost of Type 1 material is Rs

The cost of Type 1 material is Rs. 15 per kg and Type 2 material is Rs.20 per kg. If both Type 1 and Type 2 are mixed in the ratio of 2 : 3, then what is the price per kg of the mixed variety of material?

~8 minAnswer checked instantly

AQuA-RAT — Algebra Question Answering with Rationales (Ling et al., DeepMind, 2017) · train #793

Stuck? A gentle nudge

No hints for this one.

Something off?
Workspace
Your answer

Checked against the answer in AQuA-RAT.