Lemma
MediumAlgebra word problems
AQuA-RAT train #752 · Algebra · Algebra word problems

Jill bought items costing …1.99, …12.98

Jill bought items costing $3.45, $1.99, $6.59, and $12.98. She used a coupon worth $2.50. If Jill had $50.00 when she went into the store, how much did she have when she left?

~8 minAnswer checked instantly

AQuA-RAT — Algebra Question Answering with Rationales (Ling et al., DeepMind, 2017) · train #752

Stuck? A gentle nudge

No hints for this one.

Something off?
Workspace
Your answer

Checked against the answer in AQuA-RAT.