Lemma
MediumDecimals & percentages
AQuA-RAT train #6938 · Arithmetic · Decimals & percentages

Eesha bought two varities of rice costing 50Rs per kg and 60…

Eesha bought two varities of rice costing 50Rs per kg and 60 Rs per kg and mixed them in some ratio.Then she sold that mixture at 70 Rs per kg making a profit of 20 % What was the ratio of the micxture?

~8 minAnswer checked instantly

AQuA-RAT — Algebra Question Answering with Rationales (Ling et al., DeepMind, 2017) · train #6938

Stuck? A gentle nudge

No hints for this one.

Something off?
Workspace
Your answer

Checked against the answer in AQuA-RAT.