AQuA-RAT train #681 · Arithmetic · Decimals & percentages
How many kilogram of sugar costing Rs
How many kilogram of sugar costing Rs. 9 per kg must be mixed with 27 kg of sugar costing Rs. 7 per kg so that there may be a gain of 10% by selling the mixture at Rs. 9.24 per kg?
AQuA-RAT — Algebra Question Answering with Rationales (Ling et al., DeepMind, 2017) · train #681
Stuck? A gentle nudge
No hints for this one.
Your answer
Checked against the answer in AQuA-RAT.