AQuA-RAT train #6763 · Arithmetic · Averages
The price for a loaf of bread in April was …1.22, and…
The price for a loaf of bread in April was $1.23, in May the price was $1.22, and in June the price was $1.08. If 2/3 as much bread was sold in April as in May, and twice as much was sold in June as in April, what was the average price for a loaf of bread sold during the three-month period?
AQuA-RAT — Algebra Question Answering with Rationales (Ling et al., DeepMind, 2017) · train #6763
Stuck? A gentle nudge
No hints for this one.
Your answer
Checked against the answer in AQuA-RAT.