Lemma
MediumAlgebra word problems
AQuA-RAT train #6492 · Algebra · Algebra word problems

Erik's mother gave him …3 and each carton of orange juice cost…

Erik's mother gave him $86 to go to the store. Erik bought 3 loaves of bread and 3 cartons of orange juice. Each loaf of bread cost $3 and each carton of orange juice cost $6. How much money does Erik have left?

~8 minAnswer checked instantly

AQuA-RAT — Algebra Question Answering with Rationales (Ling et al., DeepMind, 2017) · train #6492

Stuck? A gentle nudge

No hints for this one.

Something off?
Workspace
Your answer

Checked against the answer in AQuA-RAT.