Lemma
MediumRatio, proportion & variation
AQuA-RAT train #5994 · Algebra · Ratio, proportion & variation

In what ratio should a variety of rice costing …8.75 per kg…

In what ratio should a variety of rice costing $6 per kg be mixed with another variety of rice costing $8.75 per kg to obtain a mixture costing $7.50 per kg?

~8 minAnswer checked instantly

AQuA-RAT — Algebra Question Answering with Rationales (Ling et al., DeepMind, 2017) · train #5994

Stuck? A gentle nudge

No hints for this one.

Something off?
Workspace
Your answer

Checked against the answer in AQuA-RAT.