Lemma
MediumAlgebra word problems
AQuA-RAT train #5539 · Algebra · Algebra word problems

If 3 pounds of dried apricots that cost x dollars per pound…

If 3 pounds of dried apricots that cost x dollars per pound are mixed with 3 pounds of prunes that cost y dollars per pound, what is the cost, in dollars, per pound of the mixture?

~8 minAnswer checked instantly

AQuA-RAT — Algebra Question Answering with Rationales (Ling et al., DeepMind, 2017) · train #5539

Stuck? A gentle nudge

No hints for this one.

Something off?
Workspace
Your answer

Checked against the answer in AQuA-RAT.