Lemma
MediumDecimals & percentages
AQuA-RAT train #4414 · Arithmetic · Decimals & percentages

Jaydeep purchased 25 kg of rice at the rate of 16.50 per…

Jaydeep purchased 25 kg of rice at the rate of 16.50 per kg and 35 kg of rice at the rate of 24.50 per kg. He mixed the two and sold the mixture. Approximately, at what price per kg did he sell the mixture to make 25 per cent profit?

~8 minAnswer checked instantly

AQuA-RAT — Algebra Question Answering with Rationales (Ling et al., DeepMind, 2017) · train #4414

Stuck? A gentle nudge

No hints for this one.

Something off?
Workspace
Your answer

Checked against the answer in AQuA-RAT.