Lemma
MediumRatio, proportion & variation
AQuA-RAT train #37803 · Algebra · Ratio, proportion & variation

The cost of 3 pens and 5 pencils is Rs.150

The cost of 3 pens and 5 pencils is Rs.150. Also the cost of one pen and one pencil is in the ratio of 5:1 respectively. What is the cost of one dozen pens?

~8 minAnswer checked instantly

AQuA-RAT — Algebra Question Answering with Rationales (Ling et al., DeepMind, 2017) · train #37803

Stuck? A gentle nudge

No hints for this one.

Something off?
Workspace
Your answer

Checked against the answer in AQuA-RAT.