AQuA-RAT train #37803 · Algebra · Ratio, proportion & variation
The cost of 3 pens and 5 pencils is Rs.150
The cost of 3 pens and 5 pencils is Rs.150. Also the cost of one pen and one pencil is in the ratio of 5:1 respectively. What is the cost of one dozen pens?
AQuA-RAT — Algebra Question Answering with Rationales (Ling et al., DeepMind, 2017) · train #37803
Stuck? A gentle nudge
No hints for this one.
Your answer
Checked against the answer in AQuA-RAT.