Lemma
MediumAlgebra word problems
AQuA-RAT train #2500 · Algebra · Algebra word problems

In a market, a dozen eggs cost as much as a pound…

In a market, a dozen eggs cost as much as a pound of rice, and a half-liter of kerosene costs as much as 8 eggs. If the cost of each pound of rice is $0.33, then how many Q cents does a liter of kerosene cost? [One dollar has 100 cents.]

~8 minAnswer checked instantly

AQuA-RAT — Algebra Question Answering with Rationales (Ling et al., DeepMind, 2017) · train #2500

Stuck? A gentle nudge

No hints for this one.

Something off?
Workspace
Your answer

Checked against the answer in AQuA-RAT.