Lemma
MediumRatio, proportion & variation
AQuA-RAT train #11243 · Algebra · Ratio, proportion & variation

In what ratio must rice at …10.80/kg so that the mixture is…

In what ratio must rice at $9.30/kg be mixed with rice at $10.80/kg so that the mixture is worth $10/kg?

~8 minAnswer checked instantly

AQuA-RAT — Algebra Question Answering with Rationales (Ling et al., DeepMind, 2017) · train #11243

Stuck? A gentle nudge

No hints for this one.

Something off?
Workspace
Your answer

Checked against the answer in AQuA-RAT.