AQuA-RAT train #10369 · Algebra · Ratio, proportion & variation
Lily shop runs a sale on goldfish and platys
Lily shop runs a sale on goldfish and platys. If one customer buys 13 goldfish and 12 platys for $5.60, and another buys 14 goldfish and 21 platys for $8.05, what is the ratio of the price of goldfish to platys?
AQuA-RAT — Algebra Question Answering with Rationales (Ling et al., DeepMind, 2017) · train #10369
Stuck? A gentle nudge
No hints for this one.
Your answer
Checked against the answer in AQuA-RAT.