Lemma
MediumAlgebra word problems
AQuA-RAT test #197 · Algebra · Algebra word problems

At my favorite fruit stand, an orange costs 18 dollars, a pineapple…

At my favorite fruit stand, an orange costs 18 dollars, a pineapple costs 27 dollars, and a grape costs 15 dollars. Using the same logic, can you tell how much a mango costs?

~8 minAnswer checked instantly

AQuA-RAT — Algebra Question Answering with Rationales (Ling et al., DeepMind, 2017) · test #197

Stuck? A gentle nudge

No hints for this one.

Something off?
Workspace
Your answer

Checked against the answer in AQuA-RAT.